Kartal Escort

sv

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı?

avatar

Efsane YT

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Daha sağlıklı bir yaşam için mevsiminde sebze ve meyve yemeye önem vermek kadar onları nasıl tükettiğiniz, öncesinden nasıl temizlediğiniz de önemli.

Yetiştirme ve taşınma sırasında çeşitli kimyasal maddelere maruz kalabilen sebze ve meyvelerin sofranıza gelmeden önce mutlaka iyice temizlenmesi ve tüm kalıntılardan arındırılmış olması gerektiğinin altını çizelim.

Yeşillikleri yıkamak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak sirkeli su kullanılsa da deniz tuzu, karbonat ve limonlu sirkeli suyun da temizleyici gücünden faydalanmak gerek.

En doğru yıkama biçimi içinse meyve ve sebzeleri gruplayalım:

Yapraklı Sebzeler:
Yapraklı sebzeler toprağa daha yakın oldukları için bir kap içerisinde sirkeli veya sirkeli limonlu su karışımında bekletmelisiniz. Ardından suyu değiştirerek bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Son aşama olarak gerekli sebzeleri yaprak yaprak sudan geçirerek yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kabuklu Meyveler:
Muz, portakal veya elmanın kabuklarını bol suda fırça yardımıyla yıkayabilirsiniz.

Kırmızı Meyveler:
Çilek, üzüm gibi meyveleri bol su dolu bir kapta birkaç dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Ardından tekrar sudan geçirerek süzgeçe alırsanız suyun içinde meyvelerin formunun bozulmasına da engel olursunuz.

Doğanın bize sunduğu en yararlı besin grubu olan sebze ve meyveleri günlük beslenmenize iki ya da 3 porsiyon eklemeniz gerektiğini hatırlatalım. Yeterli ve dengeli beslenme için güzelce temizlenmiş sebze ve meyvelerin önemini vurgulayalım.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.